Amphenol Industrial MS3124E14-19SW
MS3124E14-19SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E14-19SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124E14-19SW.pdf
Availability of MS3124E14-19SW
QUANTITY
MS3124E14-19SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E14-19SW
Internal Part NumberEIS-MS3124E14-19SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E14-19SW
Related LinksMS3124E, MS3124E14-19SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E14-19SW Details Description
Related parts for MS3124E14-19SW
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 0804 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCS FOAM 100 X 200 X 200 MM LONG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
OB BTS ET 18 ASY datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf