Amphenol Industrial MS3124E22-21S
MS3124E22-21S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E22-21S
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124E22-21S.pdf
Availability of MS3124E22-21S
QUANTITY
MS3124E22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E22-21S
Internal Part NumberEIS-MS3124E22-21S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E22-21S
Related LinksMS3124, MS3124E22-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E22-21S Details Description
Related parts for MS3124E22-21S
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16QSOP datasheet.pdf
CONN CIRC MALE 4POS SCREW M8 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 30 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
JUMPER 15MM 2 CIRCUIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS FLANGED W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf