Staco Energy Products Co. MV60M6020E-6Y
MV60M6020E-6Y picture photo
Mfg. Part Number
MV60M6020E-6Y
Manufacturer
Product Category
Equipment - Variable Transformers
Brief Description
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 70A
Datasheet Download
MV60M6020E-6Y.pdf
Availability of MV60M6020E-6Y
QUANTITY
MV60M6020E-6Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MV60M6020E-6Y
Internal Part NumberEIS-MV60M6020E-6Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Variable Transformers
Series6000
TypePanel Mount
Output TypeTerminals
Voltage - Output480VAC, 560VAC
Voltage - Supply240VAC, 480VAC
Input TypeTerminals
Constant Current Load - Max70A (67.8kVA)
Size25.000" L x 22.270" W x 52.500" H (635.00mm x 565.66mm x 1333.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MV60M6020E-6Y
Related LinksMV60M6, MV60M6020E-6Y Datasheet, Staco Energy Products Co. Distributor
MV60M6020E-6Y Details Description
Related parts for MV60M6020E-6Y
IC FLASH 8MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 37.8VA CHAS MNT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 0.60MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 15ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG BOOST PROG 2.5A 16WLCSP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf