Amphenol Industrial MS3124E22-41SW
MS3124E22-41SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E22-41SW
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124E22-41SW.pdf
Availability of MS3124E22-41SW
QUANTITY
MS3124E22-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E22-41SW
Internal Part NumberEIS-MS3124E22-41SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E22-41SW
Related LinksMS3124E, MS3124E22-41SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E22-41SW Details Description
Related parts for MS3124E22-41SW
RES SMD 150K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM 16.4MM datasheet.pdf