Amphenol Industrial MS3124F12-10P
MS3124F12-10P picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F12-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124F12-10P.pdf
Availability of MS3124F12-10P
QUANTITY
MS3124F12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F12-10P
Internal Part NumberEIS-MS3124F12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F12-10P
Related LinksMS3124, MS3124F12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F12-10P Details Description
Related parts for MS3124F12-10P
CONN RECPT 12POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VIDEO SW QUAD RF N/O 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 24POS SMD datasheet.pdf
PNEUM VALVE SUBBASE DIN 6MM TUBE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 30MA SOT143 datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/ FLTR 2A M5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf