Amphenol Industrial MS3124F12-3P
MS3124F12-3P picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F12-3P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124F12-3P.pdf
Availability of MS3124F12-3P
QUANTITY
MS3124F12-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F12-3P
Internal Part NumberEIS-MS3124F12-3P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F12-3P
Related LinksMS3124, MS3124F12-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F12-3P Details Description
Related parts for MS3124F12-3P
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DAUGHTER CARD FOR DEMOAC datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
.156 RECEP STRIP UNPLT datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf