Amphenol Industrial MS3124F20-41SW
MS3124F20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F20-41SW
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3124F20-41SW.pdf
Availability of MS3124F20-41SW
QUANTITY
MS3124F20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F20-41SW
Internal Part NumberEIS-MS3124F20-41SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F20-41SW
Related LinksMS3124F, MS3124F20-41SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F20-41SW Details Description
Related parts for MS3124F20-41SW
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC REG LDO -10V 0.1A 3SSIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 5A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ELECTIRCAL IDC DOUBLE RUN OR TAP datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 20POS datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf