Amphenol Industrial MS3124F22-55PW
MS3124F22-55PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F22-55PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124F22-55PW.pdf
Availability of MS3124F22-55PW
QUANTITY
MS3124F22-55PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F22-55PW
Internal Part NumberEIS-MS3124F22-55PW
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F22-55PW
Related LinksMS3124F, MS3124F22-55PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F22-55PW Details Description
Related parts for MS3124F22-55PW
IDC CABLE- AKP40A/ AE40M / AKP40 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 265KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
IC 18BIT BUS-INT D LATCH 56-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
BASED LED T3 1/4 GRN 6V NONPOL datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.470" NYLON WHITE datasheet.pdf
BTTL ONLY BL DS 6OZ FLUX RMVR datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf