Amphenol Industrial MS3124P12-10S
MS3124P12-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124P12-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124P12-10S.pdf
Availability of MS3124P12-10S
QUANTITY
MS3124P12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124P12-10S
Internal Part NumberEIS-MS3124P12-10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124P12-10S
Related LinksMS3124, MS3124P12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124P12-10S Details Description
Related parts for MS3124P12-10S
CONN HEADER 5POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COL 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CASE 57X SERIES SOFT datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 3W DO15 datasheet.pdf
CONN PLUG 9 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ACOUSTIC CEILING MOUNTING KIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SCR 1000V 285A TO-93 datasheet.pdf