Amphenol Industrial MS3124P14-18PLC
MS3124P14-18PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3124P14-18PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS3124P14-18PLC.pdf
Availability of MS3124P14-18PLC
QUANTITY
MS3124P14-18PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124P14-18PLC
Internal Part NumberEIS-MS3124P14-18PLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124P14-18PLC
Related LinksMS3124P, MS3124P14-18PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124P14-18PLC Details Description
Related parts for MS3124P14-18PLC
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 32X1 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS 1MM SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 78UH 820MA 300 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO263 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.05% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC datasheet.pdf