ITT Cannon, LLC MS3124P20-41PF0
MS3124P20-41PF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3124P20-41PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 41POS
Datasheet Download
MS3124P20-41PF0.pdf
Availability of MS3124P20-41PF0
QUANTITY
MS3124P20-41PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124P20-41PF0
Internal Part NumberEIS-MS3124P20-41PF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124P20-41PF0
Related LinksMS3124P, MS3124P20-41PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124P20-41PF0 Details Description
Related parts for MS3124P20-41PF0
RES 6.8 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX8569 datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 30POS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
LED ARRAY 4025LM COOL WHT datasheet.pdf
IC SER/DES 25-100MHZ FPD 48WQFN datasheet.pdf
96 kHz Digital Audio Interface Transceiver IC datasheet.pdf