ITT Cannon, LLC MS3126E12-10PX
MS3126E12-10PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E12-10PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126E12-10PX.pdf
Availability of MS3126E12-10PX
QUANTITY
MS3126E12-10PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E12-10PX
Internal Part NumberEIS-MS3126E12-10PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E12-10PX
Related LinksMS3126E, MS3126E12-10PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126E12-10PX Details Description
Related parts for MS3126E12-10PX
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 12.3KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 12 OHM 0404 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf