Amphenol Industrial MS3126E14-18PW
MS3126E14-18PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E14-18PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126E14-18PW.pdf
Availability of MS3126E14-18PW
QUANTITY
MS3126E14-18PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E14-18PW
Internal Part NumberEIS-MS3126E14-18PW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E14-18PW
Related LinksMS3126E, MS3126E14-18PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126E14-18PW Details Description
Related parts for MS3126E14-18PW
THERMISTOR NTC 500 OHM @ 25C datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SINGLE WIRE SPLICE, INTEGRAL FUS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 125VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 48VDC datasheet.pdf