Amphenol Industrial MS3126E14-19S
MS3126E14-19S picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E14-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126E14-19S.pdf
Availability of MS3126E14-19S
QUANTITY
MS3126E14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E14-19S
Internal Part NumberEIS-MS3126E14-19S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E14-19S
Related LinksMS3126, MS3126E14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126E14-19S Details Description
Related parts for MS3126E14-19S
REG 20V 0.5A 3 PIN CU HS SMD T/R datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 11W datasheet.pdf
MOD PWR ENT STD PCB 2.0 PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 12A 133-LGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 2POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
QFN-8 TO DIP-12 SMT ADAPTER datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf