ITT Cannon, LLC MS3126E18-11PXF0
MS3126E18-11PXF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E18-11PXF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 11POS
Datasheet Download
MS3126E18-11PXF0.pdf
Availability of MS3126E18-11PXF0
QUANTITY
MS3126E18-11PXF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E18-11PXF0
Internal Part NumberEIS-MS3126E18-11PXF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E18-11PXF0
Related LinksMS3126E1, MS3126E18-11PXF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126E18-11PXF0 Details Description
Related parts for MS3126E18-11PXF0
DBL BANANA/BNC MALE RG58C/U 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS MTA156 22AWG RED datasheet.pdf
IC VCO 1.2GHZ W/MOD INPUT 8-UMAX datasheet.pdf
DEV PROG POWERLINE HIGH EZCOLOR datasheet.pdf
OSC MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 32.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
METRAL HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
RES SMD 344 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf