ITT Cannon, LLC MS3126E20-41SWF0
MS3126E20-41SWF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E20-41SWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS
Datasheet Download
MS3126E20-41SWF0.pdf
Availability of MS3126E20-41SWF0
QUANTITY
MS3126E20-41SWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E20-41SWF0
Internal Part NumberEIS-MS3126E20-41SWF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E20-41SWF0
Related LinksMS3126E2, MS3126E20-41SWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126E20-41SWF0 Details Description
Related parts for MS3126E20-41SWF0
MOSFET P-CH 20V 4A 6-TSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 8POS datasheet.pdf