Amphenol Industrial MS3126E22-41S
MS3126E22-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E22-41S
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126E22-41S.pdf
Availability of MS3126E22-41S
QUANTITY
MS3126E22-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E22-41S
Internal Part NumberEIS-MS3126E22-41S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E22-41S
Related LinksMS3126, MS3126E22-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126E22-41S Details Description
Related parts for MS3126E22-41S
IC LED Driver Linear 150mA 20-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING 2POS datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS THROUGH RA SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf