Amphenol Industrial MS3126F-22-55S
MS3126F-22-55S picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F-22-55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/SOCKET CRIMP
Datasheet Download
MS3126F-22-55S.pdf
Availability of MS3126F-22-55S
QUANTITY
MS3126F-22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F-22-55S
Internal Part NumberEIS-MS3126F-22-55S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F-22-55S
Related LinksMS3126F, MS3126F-22-55S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F-22-55S Details Description
Related parts for MS3126F-22-55S
RES 1.65 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 18POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS UNSHD VERT T/H datasheet.pdf
CONN RCPT SHIELD LOWER B Z-PACK datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf