ITT Cannon, LLC MS3126F12-10PWF0
MS3126F12-10PWF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F12-10PWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS
Datasheet Download
MS3126F12-10PWF0.pdf
Availability of MS3126F12-10PWF0
QUANTITY
MS3126F12-10PWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F12-10PWF0
Internal Part NumberEIS-MS3126F12-10PWF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F12-10PWF0
Related LinksMS3126F1, MS3126F12-10PWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126F12-10PWF0 Details Description
Related parts for MS3126F12-10PWF0
IC DSP 32BIT 600MHZ 297-BGA datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR AMC6821 datasheet.pdf
IC CLK GEN 1:1 LOW JITTER 32-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 25A datasheet.pdf