ITT Cannon, LLC MS3126F18-11PY
MS3126F18-11PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F18-11PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS CABLE PIN
Datasheet Download
MS3126F18-11PY.pdf
Availability of MS3126F18-11PY
QUANTITY
MS3126F18-11PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F18-11PY
Internal Part NumberEIS-MS3126F18-11PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F18-11PY
Related LinksMS3126F, MS3126F18-11PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126F18-11PY Details Description
Related parts for MS3126F18-11PY
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 160MA 12 OHM TH datasheet.pdf
BUZZER MAGN 3V 2.73KHZ 86DB PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf