Amphenol Industrial MS3126F18-32SX
MS3126F18-32SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F18-32SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126F18-32SX.pdf
Availability of MS3126F18-32SX
QUANTITY
MS3126F18-32SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F18-32SX
Internal Part NumberEIS-MS3126F18-32SX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F18-32SX
Related LinksMS3126F, MS3126F18-32SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F18-32SX Details Description
Related parts for MS3126F18-32SX
CONN HEADER 10POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
METRAL T 5X24 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf