Amphenol Industrial MS3126F20-39PX
MS3126F20-39PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F20-39PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126F20-39PX.pdf
Availability of MS3126F20-39PX
QUANTITY
MS3126F20-39PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F20-39PX
Internal Part NumberEIS-MS3126F20-39PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F20-39PX
Related LinksMS3126F, MS3126F20-39PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F20-39PX Details Description
Related parts for MS3126F20-39PX
FUSE COVER .28 X 1.18 X .5" datasheet.pdf
CONN HEADR 156PS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 47.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf