Amphenol Industrial MS3126F20-41SWLC
MS3126F20-41SWLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F20-41SWLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS3126F20-41SWLC.pdf
Availability of MS3126F20-41SWLC
QUANTITY
MS3126F20-41SWLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F20-41SWLC
Internal Part NumberEIS-MS3126F20-41SWLC
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F20-41SWLC
Related LinksMS3126F2, MS3126F20-41SWLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F20-41SWLC Details Description
Related parts for MS3126F20-41SWLC
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 70POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 BLACK 14' datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 16B 600MHZ 208BGA datasheet.pdf
RES 47K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SNGL PCB datasheet.pdf
RES 19.5 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf