Amphenol Industrial MS3126F22-21P
MS3126F22-21P picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-21P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126F22-21P.pdf
Availability of MS3126F22-21P
QUANTITY
MS3126F22-21P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-21P
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-21P
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-21P
Related LinksMS3126, MS3126F22-21P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F22-21P Details Description
Related parts for MS3126F22-21P
RELAY SSR 10A 240VAC AC datasheet.pdf
LED 11MM RND 3LED-CLUSTER SUPGRN datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 22POS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 759 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MCPC/PCI-MEDIALINX-MM1300-SC (RX datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
BOX S STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf