ITT Cannon, LLC MS3126F22-21SZ
MS3126F22-21SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-21SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126F22-21SZ.pdf
Availability of MS3126F22-21SZ
QUANTITY
MS3126F22-21SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-21SZ
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-21SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-21SZ
Related LinksMS3126F, MS3126F22-21SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126F22-21SZ Details Description
Related parts for MS3126F22-21SZ
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT UNIVERSAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
MARKER GENERIC ADH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 12A 5DFN datasheet.pdf