Panasonic Electronic Components ECO-S2DP152DA
ECO-S2DP152DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2DP152DA
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2DP152DA.pdf
Availability of ECO-S2DP152DA
QUANTITY
ECO-S2DP152DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2DP152DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2DP152DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)144 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.87A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2DP152DA
Related LinksECO-S2, ECO-S2DP152DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2DP152DA Details Description
Related parts for ECO-S2DP152DA
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 5A DDPAK datasheet.pdf
BASIC STAMP 1 INTERPRETER CHIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf