Amphenol Industrial MS3126F22-41S
MS3126F22-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126F22-41S.pdf
Availability of MS3126F22-41S
QUANTITY
MS3126F22-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-41S
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-41S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-41S
Related LinksMS3126, MS3126F22-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F22-41S Details Description
Related parts for MS3126F22-41S
RES 20.0K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 6POS GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 35V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 72POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf