Amphenol Industrial MS3126F22-41SWLC
MS3126F22-41SWLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-41SWLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS3126F22-41SWLC.pdf
Availability of MS3126F22-41SWLC
QUANTITY
MS3126F22-41SWLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-41SWLC
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-41SWLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-41SWLC
Related LinksMS3126F2, MS3126F22-41SWLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F22-41SWLC Details Description
Related parts for MS3126F22-41SWLC
HEATSHRNK POLY Q2Z 5/8"X200' BLK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-220 0.006" datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf