Amphenol Industrial MS3126F22-55PY
MS3126F22-55PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-55PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126F22-55PY.pdf
Availability of MS3126F22-55PY
QUANTITY
MS3126F22-55PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-55PY
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-55PY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-55PY
Related LinksMS3126F, MS3126F22-55PY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F22-55PY Details Description
Related parts for MS3126F22-55PY
IC REG LDO 9V 2A TO220-4 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W AB 20TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 104PS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR NO HORIZ SMD 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
SWITCH 3POS DIP GULL SMD datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf