Amphenol Industrial MS3126P14-19SW
MS3126P14-19SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3126P14-19SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126P14-19SW.pdf
Availability of MS3126P14-19SW
QUANTITY
MS3126P14-19SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126P14-19SW
Internal Part NumberEIS-MS3126P14-19SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126P14-19SW
Related LinksMS3126P, MS3126P14-19SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126P14-19SW Details Description
Related parts for MS3126P14-19SW
IC MOSFET DRIVER SGL-CH 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 65 I/O 100TQFP datasheet.pdf
TOOL HAND TERMI SOLIS 12-18AWG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 10MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 16POS .76M datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf