Amphenol Industrial MS3127E18-32P
MS3127E18-32P picture photo
Mfg. Part Number
MS3127E18-32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3127E18-32P.pdf
Availability of MS3127E18-32P
QUANTITY
MS3127E18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3127E18-32P
Internal Part NumberEIS-MS3127E18-32P
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3127E18-32P
Related LinksMS3127, MS3127E18-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3127E18-32P Details Description
Related parts for MS3127E18-32P
RES SMD 14 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
IC RLDRAM 288MBIT 2.5NS UBGA datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf