Amphenol Industrial MS3128F12-3P
MS3128F12-3P picture photo
Mfg. Part Number
MS3128F12-3P
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3128F12-3P.pdf
Availability of MS3128F12-3P
QUANTITY
MS3128F12-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3128F12-3P
Internal Part NumberEIS-MS3128F12-3P
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3128F12-3P
Related LinksMS3128, MS3128F12-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3128F12-3P Details Description
Related parts for MS3128F12-3P
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
TERM BLOCK SCREW TERM TH datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 4 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 15V 3.33A datasheet.pdf
1200UF 450V 64X79 85C ST datasheet.pdf