Amphenol Industrial MS3128P22-55P
MS3128P22-55P picture photo
Mfg. Part Number
MS3128P22-55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3128P22-55P.pdf
Availability of MS3128P22-55P
QUANTITY
MS3128P22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3128P22-55P
Internal Part NumberEIS-MS3128P22-55P
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3128P22-55P
Related LinksMS3128, MS3128P22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3128P22-55P Details Description
Related parts for MS3128P22-55P
CABLE BNC MALE W/O BOOT 6" datasheet.pdf
IC ADD DVR 1-2BIT TRI-ST 80TVSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF CC 450-470MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf