Amphenol Aerospace Operations MS3450LS24-10P
MS3450LS24-10P picture photo
Mfg. Part Number
MS3450LS24-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3450LS24-10P.pdf
Availability of MS3450LS24-10P
QUANTITY
MS3450LS24-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450LS24-10P
Internal Part NumberEIS-MS3450LS24-10P
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450LS24-10P
Related LinksMS3450L, MS3450LS24-10P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450LS24-10P Details Description
Related parts for MS3450LS24-10P
FIXED IND 200NH 15.3A 1.88 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 23V SNT-4A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 622 SERIES datasheet.pdf
HEADER 4POS PIN R/A 2.54MM T/H datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.195" 3MM 2LD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 22POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 560VDC RADIAL datasheet.pdf