Amphenol Aerospace Operations MS3450W12S-3AY
MS3450W12S-3AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3450W12S-3AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 2POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
MS3450W12S-3AY.pdf
Availability of MS3450W12S-3AY
QUANTITY
MS3450W12S-3AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450W12S-3AY
Internal Part NumberEIS-MS3450W12S-3AY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450W12S-3AY
Related LinksMS3450W, MS3450W12S-3AY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450W12S-3AY Details Description
Related parts for MS3450W12S-3AY
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SW IND PB RND WHITE LED DIFF AMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-SOCKET - TOYOTA datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 2.8A datasheet.pdf