Amphenol Aerospace Operations MS3450W18-10PY
MS3450W18-10PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3450W18-10PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3450W18-10PY.pdf
Availability of MS3450W18-10PY
QUANTITY
MS3450W18-10PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450W18-10PY
Internal Part NumberEIS-MS3450W18-10PY
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450W18-10PY
Related LinksMS3450W, MS3450W18-10PY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450W18-10PY Details Description
Related parts for MS3450W18-10PY
IC DAC 8BIT OCTAL 2-QUAD 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM BOT ELEMENT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 820MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
RES 119.4 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 350MA TO92-3 datasheet.pdf