Amphenol Aerospace Operations MS3450W18-13AX
MS3450W18-13AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3450W18-13AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
MS3450W18-13AX.pdf
Availability of MS3450W18-13AX
QUANTITY
MS3450W18-13AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450W18-13AX
Internal Part NumberEIS-MS3450W18-13AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-13
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (1), 12 (3)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450W18-13AX
Related LinksMS3450W, MS3450W18-13AX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450W18-13AX Details Description
Related parts for MS3450W18-13AX
CONN PLUG 8POS 3MM DUAL PNL MNT datasheet.pdf
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.5V 0.15A 10MLF datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS MALE PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 450V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W SMBG datasheet.pdf