NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG3005EL,315
PMEG3005EL,315 picture photo
Mfg. Part Number
PMEG3005EL,315
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD882
Datasheet Download
PMEG3005EL,315.pdf
Availability of PMEG3005EL,315
QUANTITY
PMEG3005EL,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG3005EL,315
Internal Part NumberEIS-PMEG3005EL,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package10,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F30pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG3005EL,315
PMEG3005EL,315 Details Description
Related parts for PMEG3005EL,315
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 1250A 690V 3TN/80 AR UC datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 0.5A 400VMBS datasheet.pdf
ETHERNET CABLE CAT5E 20M datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 12"W datasheet.pdf
ENCODER REED SOLOMON XPGA datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC 6DFN datasheet.pdf
160MM BOARD SECURING SNAP IN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf