NKK Switches YB215CWSKW01-5C24-CB
YB215CWSKW01-5C24-CB picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWSKW01-5C24-CB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB215CWSKW01-5C24-CB.pdf
Availability of YB215CWSKW01-5C24-CB
QUANTITY
YB215CWSKW01-5C24-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWSKW01-5C24-CB
Internal Part NumberEIS-YB215CWSKW01-5C24-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductYB2 Series Pushbutton Switches
Pushbutton Switches
3D ModelYB215CWSKW01-5C24-CB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button, Flush
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWSKW01-5C24-CB
Related LinksYB215CWSKW, YB215CWSKW01-5C24-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWSKW01-5C24-CB Details Description
Related parts for YB215CWSKW01-5C24-CB
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 14POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 250V 17A TO-3P datasheet.pdf
LABEL HW HI TACK POLY 16.5X5.1MM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/ FLTR 4A M80 datasheet.pdf
AC DRIVE,2HP,240V,1.5KW,1PH datasheet.pdf
RES SMD 104K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf