Amphenol Aerospace Operations MS3451L18-13AX
MS3451L18-13AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3451L18-13AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS CBL MNT PINS
Datasheet Download
MS3451L18-13AX.pdf
Availability of MS3451L18-13AX
QUANTITY
MS3451L18-13AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451L18-13AX
Internal Part NumberEIS-MS3451L18-13AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-13
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (1), 12 (3)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451L18-13AX
Related LinksMS3451L, MS3451L18-13AX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451L18-13AX Details Description
Related parts for MS3451L18-13AX
CONN SOCKET IDC 34POS W/KEY TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W SMBG datasheet.pdf