Amphenol Aerospace Operations MS3451L18-1AW
MS3451L18-1AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3451L18-1AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT PINS
Datasheet Download
MS3451L18-1AW.pdf
Availability of MS3451L18-1AW
QUANTITY
MS3451L18-1AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451L18-1AW
Internal Part NumberEIS-MS3451L18-1AW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451L18-1AW
Related LinksMS3451, MS3451L18-1AW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451L18-1AW Details Description
Related parts for MS3451L18-1AW
IC REG LDO -15V 1.8A TO220-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A SOT223 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 70NS 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf