Amphenol Aerospace Operations MS3451L18-9P
MS3451L18-9P picture photo
Mfg. Part Number
MS3451L18-9P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3451L18-9P.pdf
Availability of MS3451L18-9P
QUANTITY
MS3451L18-9P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451L18-9P
Internal Part NumberEIS-MS3451L18-9P
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert18-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451L18-9P
Related LinksMS3451, MS3451L18-9P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451L18-9P Details Description
Related parts for MS3451L18-9P
RES SMD 37.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
COIL CHOKE 3.3MH 1.5A VERT datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER NONSH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf