Amphenol Aerospace Operations MS3451L20-14BW
MS3451L20-14BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3451L20-14BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 5POS CBL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3451L20-14BW.pdf
Availability of MS3451L20-14BW
QUANTITY
MS3451L20-14BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451L20-14BW
Internal Part NumberEIS-MS3451L20-14BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert20-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (2), 12 (3)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451L20-14BW
Related LinksMS3451L, MS3451L20-14BW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451L20-14BW Details Description
Related parts for MS3451L20-14BW
RES 3.32 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 481 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RJI YELLOW KNIFE BOX FOR PCRIPPI datasheet.pdf
WASHER SPLIT LOCK STEEL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
680UF 10V 12,5X30MM 85C 15000H datasheet.pdf