Amphenol Aerospace Operations MS3451W10S-2P
MS3451W10S-2P picture photo
Mfg. Part Number
MS3451W10S-2P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 1POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3451W10S-2P.pdf
Availability of MS3451W10S-2P
QUANTITY
MS3451W10S-2P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451W10S-2P
Internal Part NumberEIS-MS3451W10S-2P
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert10S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451W10S-2P
Related LinksMS3451, MS3451W10S-2P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451W10S-2P Details Description
Related parts for MS3451W10S-2P
IC TRIPL DCP LASER CNTRL 20TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf