Amphenol Aerospace Operations MS3451W22-22S
MS3451W22-22S picture photo
Mfg. Part Number
MS3451W22-22S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3451W22-22S.pdf
Availability of MS3451W22-22S
QUANTITY
MS3451W22-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451W22-22S
Internal Part NumberEIS-MS3451W22-22S
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451W22-22S
Related LinksMS3451, MS3451W22-22S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451W22-22S Details Description
Related parts for MS3451W22-22S
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
SWITCH KNB MOM SPST ILL-GRN datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RETAINER SINGLE ROW 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf