Amphenol Aerospace Operations MS3452L18-15P
MS3452L18-15P picture photo
Mfg. Part Number
MS3452L18-15P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3452L18-15P.pdf
Availability of MS3452L18-15P
QUANTITY
MS3452L18-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3452L18-15P
Internal Part NumberEIS-MS3452L18-15P
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3452L18-15P
Related LinksMS3452, MS3452L18-15P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3452L18-15P Details Description
Related parts for MS3452L18-15P
FITTING OUT COR LD/LDP/CD10 IVRY datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 333MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf