Amphenol Aerospace Operations MS3452W24-28PX
MS3452W24-28PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3452W24-28PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3452W24-28PX.pdf
Availability of MS3452W24-28PX
QUANTITY
MS3452W24-28PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3452W24-28PX
Internal Part NumberEIS-MS3452W24-28PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3452W24-28PX
Related LinksMS3452W, MS3452W24-28PX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3452W24-28PX Details Description
Related parts for MS3452W24-28PX
CONN HEADER 3POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM A 15V datasheet.pdf