Amphenol Aerospace Operations MS3454L20-24S
MS3454L20-24S picture photo
Mfg. Part Number
MS3454L20-24S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3454L20-24S.pdf
Availability of MS3454L20-24S
QUANTITY
MS3454L20-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3454L20-24S
Internal Part NumberEIS-MS3454L20-24S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3454L20-24S
Related LinksMS3454, MS3454L20-24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3454L20-24S Details Description
Related parts for MS3454L20-24S
IC CPLD 72MC 15NS 100TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.5MM datasheet.pdf
INDICATOR 24V 22MM PROMINENT RED datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRIM KIT UM4260 AND UM3660 2 PRT datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 THRUHL datasheet.pdf