Amphenol Aerospace Operations D38999/20SF35AN
D38999/20SF35AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SF35AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20SF35AN.pdf
Availability of D38999/20SF35AN
QUANTITY
D38999/20SF35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SF35AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SF35AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SF35AN
Related LinksD38999/, D38999/20SF35AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SF35AN Details Description
Related parts for D38999/20SF35AN
RES 180 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 80POS GOLD STR datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 3X1.3MH 25A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf