Vishay/Dale RN55E1170BR36
RN55E1170BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1170BR36
Brief Description
RES 117 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1170BR36.pdf
Availability of RN55E1170BR36
QUANTITY
RN55E1170BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1170BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1170BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1170BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1170BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1170BR36 Details Description
Related parts for RN55E1170BR36
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
BIT TORX T27 1.97" datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 9 OHM 1W 0.05% RADIAL datasheet.pdf